Mondanunk sem kell, hogy a keresőoptimalizálás elengedhetetlen lépése a kulcsszó kutatás, mivel ennek segítségével tudjuk megtalálni azokat releváns kulcsszavakat, amelyek értékes látogatót hozhatnak honlapunkra.
Viszont a verseny egyre nagyobb, ezért egyes területeken igazi kihívást jelenthet a szakemberek számára egy-egy honlap vagy webáruház keresőoptimalizálása. Igaz azt is tudjuk, hogy a keresőoptimalizálásnak ez csak egy kis részét képezi, de a kezdetekben talán ez a legfontosabb feladat.
Általános probléma
Az egyik általános probléma az, hogy nem a megfelelő szakemberre bízzuk a kulcsszó kutatást, valamint a keresőoptimalizálás részfeladatainak az elvégzését. Ennek eredményeképpen könnyedén és egyszerűen járhatunk úgy, hogy a honlapunkat nem az üzleti céljainknak megfelelő kulcsszavakra optimalizáljuk. Vagy ha igen, akkor azokra akkora a verseny, hogy szinte képtelenségnek tűnik a megadott kulcsszavakra az első helyre – vagy legalább az első lapra – kerülni a Google organikus találatai között. A nem megfelelő kulcsszavak megadásával továbbá az is előfordulhat, hogy kiváló pozíciót foglalunk el a Google keresőben, de az ügyfeleink nem azokra a kulcsszavakra keresnek. Röviden: nincs vagy kevés a konverzió.

Hogyan válasszuk ki a megfelelő kulcsszavakat?
A fenti problémákat elkerülve, mindenképp olyan kulcsszavakat kellene választanunk, amire nagy valószínűséggel rá is keresnek az emberek. Ezért érdemes esetleg az ügyfél szemével is megvizsgálni a honlapunkat. Gondolj csak bele: ha úgy nézzük mindenki vásárló és fogyasztó, mindenkiben vannak kérdések, amikre hol keressük a választ? Persze, hogy a Google keresőben. Ennek eredményeképpen a kulcsszavakról könnyen megállapítható, hogy milyen keresési szándék van mögötte.
Egy gyors példa:
- Ezt írod a keresőbe: „cipő”. Erről nem tudjuk megállapítani, hogy vásárlási szándék van-e a keresés mögött, mivel ez egy általános kifejezés. Nagy valószínűséggel valamilyen általános információra van szükséged a cipőkkel kapcsolatban.
- Ezt írod a keresőbe: „futócipő”. Ez a kifejezés is általánosnak számít, de már jóval többet elárul a szándékaidról. Pontosabban azt, hogy milyen fajta cipő érdekel. Viszont azt nem, hogy vásárlói szándék áll-e a keresés mögött. (Talán azt feltételezhetjük, hogy vásárolni készülsz és információt gyűjtesz az aktuális kínálatból.)
- Ezt írod a keresőbe: „futócipő rendelés”. Erről a kifejezésről 100%-osan megállapítható, hogy vásárlási szándék van mögötte, valamint már tudjuk, hogy mit szeretnél vásárolni. Miért? Mert ott van a „rendelés” kifejezés, valamint a melléknévvel ellátott termék: milyen cipő? Futócipő.
Ennek okán kijelenthetjük, hogy olyan kulcsszavakat érdemes választani, ami egyértelműen vásárlási szándékot hordozz magában. A Long Tail (hosszú farok) módszerre pont ebben tud nekünk segíteni.
“Long Tail” módszer
Ha a kifejezés szó szerinti fordítását nézzük, akkor azt jelenti, hogy hosszú farok. A Long Tail módszer a keresőoptimalizálás azon ágát képviseli, akik az összetettebb, specifikusabb, valamint valamilyen konkrét szándékot hordozó kulcsszavak felkutatására helyezik a nagyobb hangsúlyt.
Ez a módszer 3 csoportra osztja a kulcsszavakat: (Fenti példákat nézve.)
- Általános kulcsszavak: „cipő”. Hatalmas témát ölel fel, valamint semmilyen szándék nincs mögötte. (Talán csak az információszerzés.) Általában ezekre az általános kifejezésekre hatalmas a verseny. Ahogyan a képen is láthatjuk, hogy 1 180 000 találat érkezett rá. Itt azonban érdemes megjegyezni, hogy az általános kulcsszavak termelik a legtöbb látogatót, de a legkevesebb ügyfelet is.(!)



Reméljük ezzel a példával sikerült elmagyarázni neked, hogy mennyire fontos lépés a keresőoptimalizálásban a kulcsszó kutatás. Ezért csak azt tudjuk ajánlani, hogy mindenképp érdemes szakemberre bízni ezt a tevékenységet.